Slayt1
Slayt1
Slayt2
Slayt2
Slayt3
Slayt3
Slayt4
Slayt4
oda termostatı
oda termostatı
previous arrow
next arrow

Isı Pompası

Isı pompası sistemi, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibine dayanan ve elektrikle beslenen bir sistemdir. Isı pompasında gerekli şartlar sağlandığında yüksek miktarlarda enerji düşük maliyetlerle kullanıma sunulabilir.

Isınırken hem tasarruf etmek hem de çevreyi korumak ister misiniz?

Isı pompaları; doğada mevcut olan ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlayan cihazlardır. Isı pompaları bu işlemi klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirmektedir. Yani sistemde kompresör ve soğutucu akışkan devresi mevcuttur. Hava, su ve toprak doğada bulunan ve bedava olan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Bu sebeple günümüzde ısı pompalarında en fazla hava kaynaklı ısı pompaları tercih edilmektedir.

Doğada bulunan enerjiyi kullanır ve ortalama %25 elektrik enerjisiyle, %75i doğadan olmak üzere %100 ısıtma enerjisi üretir. 100 yıldır kullanılmakta olan ısı pompaları, devamlı gelişen teknolojisi ile dünyanın en güvenli ısınma kaynağı haline gelmiştir. Hava, toprak veya sudan aldığı düşük derecedeki ısıyı, ev sıcaklığına yükseltir. Isı pompaları sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda yazın da ortamınızı serinletir.

Isı pompası, basit bir buzdolabının çalışma prensibine sahiptir, ancak tüm soğutma işleminin tersini yapar. Buzdolabı tüm ısıyı içeriden dışarı verip içeriyi soğuturken, ısı pompası dışarıdaki ısıyı içeriye transfer eder.

Isı Pompası; bir kompresör, bir kondansatör, bir gaz bölümü ve genleşme valfinden oluşur. Isı pompası kompresör, buharlaştırılan soğutucuyu, ısıtılacak alana yerleştirilen yoğunlaştırıcıya yüksek basınç ve sıcaklık altında gönderir.

Orada, daha soğuk hava soğutucuyu yoğunlaştırır ve işlemde ısıtılır. Sıvı soğutucu akışkan daha sonra gaz kelebeğine girer ve genişler, daha düşük bir sıcaklıkta ve basınçta bir sıvı-buhar karışımı olarak ortaya çıkar;

Isı pompası daha sonra, sıvının nispeten daha sıcak bir alanla temas ederek buharlaştığı buharlaştırıcıya girer. Buhar daha sonra kompresöre geçer ve döngü tekrarlanır.

Isı pompası orta dereceli ısıtma ve soğutma ihtiyaçları olan iklimler için uygun bir sistemdir. Isı pompaları fırınlara ve klimalara enerji verimli için alternatif sunar. Buzdolabınız gibi, ısı pompaları da serin alandan sıcak bir alana kadar ısıyı hareket ettirmek için elektrik kullanır. Bu da serin alanın daha serin olmasını ve sıcak alanın daha sıcak olmasını sağlar.

Isıtma sezonu boyunca, ısı pompası ısıyı dışarıdaki serin alanınızdan sıcak evinize taşır ve soğutma mevsiminde, ısı pompası serin evinizden ısıyı sıcak dış mekanlara taşır. Isı pompası ısıyı üretmek yerine ısıyı hareket ettirdikleri için, ısı pompası geleneksel ısıtma veya soğutma cihazlarının işletim maliyetinin dörtte biri kadar düşük bir değere eşdeğer bir alan koşullandırma sağlayabilirler.

Kaç Tip Isı Pompası Vardır?

Üç tip Isı pompası vardır: havadan, su kaynağı ve jeotermal. Evinizin dışındaki havanın, suyun veya toprağın ısısını toplar ve içeride kullanılmak üzere yoğunlaştırırlar.

Isı pompasının en yaygın türü, eviniz ve dış hava arasındaki ısıyı ileten hava kaynaklı Isı pompasıdır. Günümüzün Isı pompası, elektrik kullanımınızı, ısıtma ve fırın ısıtıcıları gibi elektrikli rezistanslı ısıtmaya göre yaklaşık% 50 oranında azaltabilir. Yüksek verimli Isı pompası, standart merkezi klimalardan daha iyi nem alır. Isı pompası yaz aylarında daha az enerji kullanımı ve daha fazla soğutma konforu sağlar. Hava kaynaklı Isı pompası, ABD’nin hemen hemen tüm bölgelerinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ancak yakın zamana kadar, uzun süren alt donma sıcaklıklarına maruz kalan alanlarda kullanılmamıştır. Bununla birlikte, son yıllarda hava kaynaklı Isı pompası teknolojisi, şimdi daha soğuk bölgelerde meşru bir alan ısıtma alternatifi sunacak şekilde ilerlemiştir.

Isı pompası, kanalsız evlerde, hava kaynaklı ısı pompası, mini-split ısı pompası olarak adlandırılan kanalsız bir versiyonda da mevcuttur. Ayrıca, “ters çevrimli soğutucu” adı verilen özel tip bir hava kaynaklı Isı pompası , ısıtma modunda radyan yerden ısıtma sistemlerinde kullanılmasına izin vermek yerine, hava yerine sıcak ve soğuk su üretir .

Gösterilen sonuç sayısı: 4

 • Toshiba Estia Isı Pompası

  Geleceğin teknolojisi "ısı pompası", Toshiba Estia Isı Pompası ile evlerde… İklimlendirme sektöründeki en yüksek enerji verimliliği değerine sahip Toshiba Estia havadan suya ısı pompalarıyla, konfor ve tasarruf aynı anda. Toshiba Estia Isı Pompaları kışın ısıtma yazın da soğutma amacıyla kullanılabiliyor. Üstelik kullanım sıcak suyu da üretiyor.
 • Arçelik havadan suya ısı pompası

  Güvenilir Uygulama. Esnek Çözüm Monoblok yada split -2o C de Enerji Verimliliği
 • Viessmann Split tip hava su ısı pompaları

  Ses iletimi ve alan gereksinimleri havadan suya ısı pompalarında önemli bir rol oynar. Sadece her iki faktörü de dikkate alan değil, aynı zamanda pratikte en iyi şekilde uygulayan ısıtma sistemleri arasında split ısı pompaları bulunur.
 • LG Isı Pompası

  LG Therma V İnverter, Havadan Suya Isı Pompası
WhatsApp chat başlat
1
İzmir Teknik, Whatsapp'da!
izmir teknik
Merhaba, Whatsapp sohbeti başlatarak bizimle en hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz.