Slayt1
Slayt1
Slayt2
Slayt2
Slayt3
Slayt3
Slayt4
Slayt4
oda termostatı
oda termostatı
previous arrow
next arrow

Boyler

Boyler Isıtma Sistemleri

Boyler, mekanik tesisat alanında sıklıkla kullanılır. Boyler sıcak su ihtiyacının fazla olduğu yerlerde sıklıkla kullanılır. Bunlar çift cidarlı boylerler ve serpantinli boylerler olarak bilinir.. İki cidar arasındaki galvaniz kalitesi güvenli değildir. Buna karşılık serpantinli boylerler basınca dayanıklıdır. Isıtma yüzeyi artırılarak suyun ısınma süresi kısaltılabilir. Boylerlerde ısı kaybı azdır. Galvaniz kalitesi iyidir ve ömrü uzundur. Boyler ısıtma devresi temizlenebilir.

Boyler Çeşitleri

Boylerin bir çok çeşidi vardır.

Boyler Çift Cidarlı

Boyler, İç içe geçirilmiş iki adet silindirden meydana gelir. Genel olarak binalarda sıcak su ihtiyacının giderilmesi için kullanılır. Boyler ısıtıcı akışkanı buhar ve kalorifer kazanı olabilir. Genellikle boyler kalorifer kazanları kullanılır.

Boyler Serpantinli

Boyler, Çelik borulu, bakır borulu veya sacdan kıvrılarak tek silindirden oluşur. Sökülebilir, bombeli, aynalı, boyunlu olmak üzere iki tipi mevcuttur. Boyler Dik veya yatay kullanıma uygun olarak imalat yapılır.

Boyler Sınıfları

Boyler: Soğuk ve sıcak ortamın akış yönlerine göre:

Paralel akışlı: Cihazda sıcak ve soğuk ortamın aynı yönde hareket etmesidir.Ters akışlı : Cihazda sıcak ve soğuk ortamın birbirine ters yönde hareket etmesidir.Çapraz akışlı : Sıcak ve soğuk akışkanın birbirine yaklaşık olarak dikey yönlerde hareket ettiği cihazdır.Ters ve çapraz akışlı : Her iki akışı da içeren cihazdır.

Boyler: Cidar sayısına göre:

-Çift cidarlı (Gömlekli): Cihaz gövdesi iki cidarlı olup cidarlar arasından sıcak ortamın geçirildiği cihazdır.

-Tek cidarlı: Cihaz gövdesi tek cidarlı olup içine yerleştirilen ısıtıcıdan (Boru demeti –serpantin) sıcak ortamın geçirildiği cihazdır.
3.Sıcak ortamın cinsine göre:

-Sıcak su ile ısıtılan
-Kaynar su ile ısıtılan
-Buhar ile ısıtılan

Elektrikli Boyler

Boyler , başta belirttiğimiz üzere sıcak su üreten bir cihazdan gelen suyu depolar. Sıcak su cihazı olmayan yerlerde çok sık kullanılmamakla beraber Elektrikli Boyler kullanılmaktadır. Elektrikli boyler kw ve basınçlı tank kapasitesine göre seçimi yapılır ve fiyat verilir.

Boyler ile alakalı aklınıza takılan farklı bir konu veya satın alma düşüncesi olursa bu konu altından yorum bırakabilirsiniz. Veya iletişim bölümünden bizimle bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Boyler bir başka deyişle su ısıtıcı tanklar, içindeki serpantin sayesinde suyu ısıtan ve depolayan basınçlı kaplardır. Binalarda ısı merkezi kurulumunun yaygınlaşması ile beraber kullanım suyu ihtiyacının da bu merkezlerden sağlanması talebi artmıştır.

Bu talebi karşılamak için, sıcak su üretimini basit, ekonomik ve etkili şekilde gerçekleştiren, aynı zamanda da depolamasını sağlayan boylerler üretilmeye başlanmıştır. Zaman içinde ileri teknolojinin nimetlerinden de yararlanarak çok verimli ve sağlıklı hale getirilmiştir.

Boyler Kullanım Alanları

Genelde insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda, bireysel sıcak su üretimi yerine daha ekonomik yarar için merkezi sıcak su hazırlama sistemleri gibi kullanılmaktadır. Boyler ,fabrikalar, kışlalar, oteller, yurtlar, apartmanlar, hastaneler, şantiyeler gibi toplu sıcak su ihtiyacının fazla olduğu aynanda musluk açan kişi sayısının artış gösterdiği yerlerde uygun olarak kullanılır.

Boylerlerde ısıtıcı akışkan olarak genellikle kazan veya kaskad sistemlerden sağlanan sıcak su kullanılmaktadır. Bir pompa vasıtası ile kapalı bir devre oluşturulup sirkülasyon sağlanır. Sıcaklık kontrolü için boyler üzerinde termostat girişleri mevcuttur. Bu girişlerden ölçülen değerlere göre pompa kontrolü ile akış kesilmektedir. Hedeflenen ısıtma süresine göre giriş sıcaklığı ve pompa hızı ayarlanarak maksimum verimde ısıtma sağlanmaktadır.

Boyler Emaye Neden Önemlidir?

Boyler içerisinde titanyum emaye kaplanarak daha hijyenik olması sağlanmaktadır. Boyler de kullanılan emaye bor ve silisyumdan oluşan ana yapı ağır metal içermemelidir. Boyler Rohs değerlerini ve Avrupa standardını bozmadan üretilmelidir.

Boyler lerde Neden Magnezyum Anot Çubuğu Kullanılmalıdır?

Boyler,Emaye ve galvaniz kaplı Boylerler magnezyum anot çubuğu ile korozyon koruması altına alınmalıdır. Boyler Magnezyum anot depo içinde meydana gelen elektroliz yardımıyla çözünerek, emaye kaplamanın ihtiyacı olan noktalara yapışır ve depo ömrünü uzatır. Boyler Avrupa Standartlarına uygun kimyasal bileşenlerde Magnezyum Anot Çubuk kullanılarak depo ömrü en üst seviyeye çıkarılmalıdır.

Boyler Dayanım Testi Nasıl Yapılmalıdır?

Boyler su ısıtıcılar ve su depolayıcılar olarak adlandırılmaktadır. Su ile temas eden yüzeylerin korozyon süreçlerinin test edilmesi oldukça önemlidir.

Avrupa standartlarına göre uygulanan boyler testlerinde %10 sitrik asit çözeltisi kullanılır. Boyler, Sitrik asit çözeltisi 15 dk ile süre emaye yüzeyine uygulanır, neticede emaye üzerinde yaptığı deformasyona göre asit dayanımı belirlenir.

Boyler Sitrik Asit Dayanım Testi

Boyler Sitrik asit testi ISO 2722 standartlarına göre yapılmaktadır. Boyler emaye testlerinde sitrik asit çözeltisini 20 dk gibi uzun bir sürece tabii tutar ve sonuç AA olan en üst seviye sınıfındadır.

Boylerin Sac Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Boyler yaşlanmaya karşı dayanıklılığı olan, iyi kaynaklanabilirliği ile öne çıkan ve derin çekilebilir özelliklerine sahip, tek/çift kat veya tek/çift pişirim yapılarak kullanılan emaye kaplamaya uygun Ereğli TRKK 6222 soğuk şekillendirmeye uygun düşük karbonlu sıcak haddelenmiş sac kullanılmalıdır. Boyler, Ayrıca daldırma galvaniz akümülasyon tanklarında S355J2 (ST 52-3) sac kullanır.

Boyler Kaynar Su ve Buhar Dayanım Testi

Boyler Test parçası 48 saat süre ile kaynar su ve su buharı testine tabii tutulur. Bu süreç sonunda boyler test parçasının üzerindeki emaye bir miktar azalmaktadır. Boyler Avrupa standartlarına göre bu miktar 3,5gr/m²dir. MIT marklı ürünlerinde ise bu miktar 2gr/m²’dir.

Boyler Seçimi Nasıl Yapılır?

Boyler binanın ihtiyacı olan sıcak su ihtiyacı , Makine Mühendisleri Odası’nın belirlediği ortalama kullanım değerleri ile hesaplanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay bulunmaktadır. Boyler Hesaplanan toplam saatlik ihtiyaç değeri tüm armatürler 1 saat süresince açık olduğu varsayılarak hesaplanmaktadır. Bu ihtimal çok düşüktür. Boyler Saatlik ihtiyaç, eş kullanım faktörü adı verilen ve farklı kullanım alanları için belirlenmiş bir katsayılar ile çarpılarak ortalama olarak belirlenir. Bununla birlikte, hesaplanan bu değer direk olarak boyler litre bazında kapasitesi değildir. Boyler 1 saatte, depolama kapasitesinin çok üzerinde sıcak su sağlayabilirler. Bu nedenle hem tasarruf hem de ilk yatırım maliyetini düşürmek için saatlik üretim değerleri dikkate alınmalıdır.

Boyler Avantajları Nelerdir?

Boyler kullanılmadığı zamanlarda içindeki sıcak suyu çok uzun süre muhafaza etmektedirler. Kullanılan ileri teknoloji ürünü izolasyon malzemeleri yüksek verim sağlarken, boyleri de dış etkilerden korumaktadır.

Boyler-ler serpantinler soğuk bölgeler oluşturmayacak şekilde dizayn edilmelidir. Hızlı Boyler özel serpantin tasarımları sayesinde soğuk bölgelerin oluşmasını önlemekte ve Lejyoner hastalığına sebep olan bakterilerin yaşamasına izin vermemektedir. Boyler Titanyum emaye kaplaması sayesinde de bakteri üremesi ve korozyon önlenmektedir.

Gösterilen sonuç sayısı: 11

WhatsApp chat başlat
1
İzmir Teknik, Whatsapp'da!
izmir teknik
Merhaba, Whatsapp sohbeti başlatarak bizimle en hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz.