Slayt1
Slayt1
Slayt2
Slayt2
Slayt3
Slayt3
Slayt4
Slayt4
oda termostatı
oda termostatı
previous arrow
next arrow

Yerden Isıtma

Zeminden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile de ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak insan yapısına en uygun ve en ekonomik ısınmayı temin etmektedir.

*Konforlu ortam ve sağlıklı yaşam
*Uygulama ve bakım kolaylığı
*Enerjiden tasarruf
*Mekânlarda daha geniş iç hacim
*Ekonomik avantajlar
*Geniş uygulama sahası

İnsan anatomisine en uygun sağlıklı ekonomik ısıtma sistemi tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. Havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. Dolayısıyla toz sirkülâsyonu da önlenir. Perdelerde ve duvarda kirlenme olmaz.

Döşemeden ısıtma fikri ilk olarak, şömine yada ocak ateşinin baca gazlarını kanallar yardımı ile mahal duvar ve döşemesinin içinde sirküle ettirmek düşüncesi ile ortaya çıktı.

Bu tip ısıtma sistemlerine ait en eski kalıntılar M.Ö. 1200 yıllarında yaşamış bir Güney Batı Anadolu medeniyetine aittir.

Çalışma Tarzı

Yerden Isıtma Sistemin ana prensibi, ısı kaybı hesaplanmış herhangi bir hacimde bu ısı kaybını karşılayacak ısı miktarının, merkezi bir üreticiden temin edilen sıcak suyun, radyatör yada başka bir ısıtıcı ünite yerine, döşeme altına yerleştirilen ısıtma boruları içinde sirküle ettirilmesi ile karşılanmasıdır.

Yerden Isıtma Sistemleri

Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin evlerde camilerde ve otellerde kullanımının güvenli olduğu yerel onay kuruluşlarınca onaylanmıştır. Güvenlik, yerden ısıtma filmlerinin yüksek kaliteli, güvenilir imalatı ve standartlara göre yapılan montajı ile garanti altına alınmıştır. Elektrik tesisatı, uygulama yapılan ülkenin inşaat ve elektrik tesisatı ilgili standartları dikkate alınarak yapılmaktadır.

Yerden Isıtma Uygulamaları

Yerden Isıtma Kollektörler

Yerden Isıtma Sistemlerinde , Kollektörler ile ilgili geniş detaylı bilgili mobil kollektör konusunda aktarılmıştı. Kısaca kolektör ısı kaynağından gelen sıcak suyu sisteme dağıtan ve ısısını kaybeden suyu sistemden toplayan elemandır.

Yerden Isıtma Borular

Yerden Isıtma sistemlerinde borular, esnek yapıları sayesinde şekillendirmeye uygundurlar ve rahatlıkla yere uygulanırlar. Kireçleme yapmaz, paslanmaz ve çürümez. Hafiftir, taşınması ve montajı kolaydır. Düşük sürtünme katsayısına sahiptir.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Straforlar

Yerden ısıtma straforu, yerden ısıtma sistemlerinde şap altı izolasyon malzemesi ve yerden ısıtma borusunu yere sabitlemek için kullanılmaktadır. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte düz strafor yerine setli straforlar kullanılmaya başlamıştır. Strafor, polipropilen folyo, Klipsli lama bu üç malzeme yerine sadece setli strafor kullanılarak aynı işlem yapılabilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Plastik Lamalar

Yerden Isıtma Sistemlerinde Klipsli plastik lamalar pex boruların ısı yalıtım paneline sabitlenmesi için kullanılır. Setli strafor kullanılan tesisatlar da, iki strafor arasında kalan boruların sabitlenmesinde kullanılırlar. Her bir lama 35 cm boyunda ve üzerindeki boru aralıkları 5cm olacak şekilde imal edilirler. Lamalar bir birine geçmeli olarak üretilir ve birbirine eklenerek uzunluk artırılabilir.Gösterilen sonuç sayısı: 9

WhatsApp chat başlat
1
İzmir Teknik, Whatsapp'da!
izmir teknik
Merhaba, Whatsapp sohbeti başlatarak bizimle en hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz.