Slayt1
Slayt1
Slayt2
Slayt2
Slayt3
Slayt3
Slayt4
Slayt4
oda termostatı
oda termostatı
previous arrow
next arrow

Kombi

Kombi – Isı Sistemi

Kombi seçiminde üç önemli kriter bulunuyor. Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombi değil radyatörlerin ısıttığı gerçeği göz önünde bulundurulmalı. Onun için düzgün radyatörler seçilmeli ki, kombiden alınan ısıl değerle radyatör ısıtılabilsin. 80-90 metrekare alana 17 bin kilo kalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik alana 20 bin kilokalorilik kombi, 150 metrekare ve üzeri yerler için ise 24 bin – 6 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor.

Satın almak istediğim kombi evime uygun mu?

Bu sorunun en doğru yanıtı, evimiz hakkında küçük bir araştırmayla sahip olabileceğimiz bilgilerde saklı. Evinde kombi bulunan ve kullandığı modelden oldukça memnun kalan bir yakınınızdan aldığınız tavsiyeler, sizin için pek de geçerli olmayabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, her eve göre değişen ihtiyaçlar, farklı kombi kapasitelerinin incelenmesini gerektiriyor.

Kombi

Yoğuşmalı Kombi, normal kombilerin aksine, doğalgazın üst ısıl değerine göre çalışmakta olup 1 m³ doğalgazdan 9200 kcal enerji sağlayarak harcanan doğalgaz aynı olduğu halde 950 kcal / m³ daha fazla enerji elde etmektedirler. Bu enerjiyi de atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak ortaya çıkarırlar.

Yoğuşmalı Kombi, daha çok büyük evler için önerilen, düzgün şartlar sağlandığında %109 verim ile çalışabilen kombi türüdür. Yoguşmalı kombiden tam anlamıyla yararlanmak için yüksek isi düşük sıcaklık sağlanmalıdır. Yani evdeki petek uzunluğunun fazla, kombinin çalışma sıcaklığının ise düşük olması gereklidir. Bu şartlar sağlanamadığı zaman yoğuşmalı kombinin yoğuşmasızdan hiçbir farkı kalmaz.

Kombi, doğalgazın yakılması sonucu ortaya çıkan enerjiye bir de doğalgazın yakılması sonucu ortaya çıkan su buharının ısı transferi sayesinde yoğunlaştırılıp bu ısı transferiyle kazan suyunun biraz daha ısıtılması olayının kısa ismidir.

Kombi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bacalı Kombi

Bacalı Kombi, Bir Çoğumuzun Evinde Yıllarca Kullanmış Olduğu Gaz Yakıtlı Şofbenlere Benzemek İle Birlikte Sıcak Su Veya Kalorifer Isıtma Amacıyla Çalışmayı Ayrıştıran Üç Yollu Vanalar Veya Bir Termik Eşanjörler Gibi Farklı Düzenekler İle Donatılmıştır.(Kombi)

Bunun Yanı Sıra Kombi Elde Edilen Isının Isıtma Sistemine Dağıtımını Sağlayan Sirkülatör Vasıtasıyla Isıtma Tesisatının Tamamına Kazanılan Isıyı Aktarırlar. Kombi İçinde Bulunan Ve Sistemde Isınan Suyun Genleşmesini Absorbve eden Genleşme Tankı İle Tesisat Basıncı Dengelenerek Makul Seviyede Tutulur.

Bunun yanı sıra Kombi Anormal Basınç artışları ve muhtemel arızalar için, Sistem Basıncını Tahliye edecek, Bir Basınç Emniyet Ventili olmalı. Tesisat Havasını Otomatik Olarak Atmaya Yarayan Hava Atma Ventili, Isı Kontrolü Sağlayan Termostatlar, Emniyet Termikleri, Isı Algılayıcıları ve Baca Sensörü gibi Emniyet Donanımları İle Donatılarak Can ve Mal Güvenliği İçersin de Kombi Konforlu Bir Isınma Ve Sıcak Su Kullanımı Hedeflenerek Dizayn Edilmişlerdir.

Bacalı Kombi Yanma İçin Gerekli Olan Oksijeni(yanma havasını) Bulundukları Mahalden Temin Ederek Isınan Havanın Yanma Hücresinde Yükselerek Baca Yolu İle Mahalli Terk Etmesi Sonucu Gerçekleştirirler. Kombi Doğal Olarak Sorunsuz Ve Emniyetli Bir Yanma İçin Bu Tür Cihazların Bulunur. Kombinin düzgün çalışması için Mahallin Çok İyi Havalandırılması Ve Kullanılan Gaz Cinsine Göre Uygun Konumlandırılmış Havalandırılma Menfezleri Bulunması Şarttır.

Hermetik Kombi

Hermetik Kombi ; Prensip Olarak Bacalı Kombi Gibi Çalışmakla Beraber, Sızdırmazlık Sağlanmış Kapalı Bir Yanma Hücresi Ve Cebri Hava Akışını Sağlayan, Bir Fan Motoru İle Donatılmış Olup, Dış Ortama Bağlı, Çift Cidarlı Bir Baca Seti İle Donatılmışlardır. Bu Tür Cihazlar ( hermetik kombi),Yanma İçin Gerekli Olan Oksijeni(yanma havasını),Dış Ortamdan Alarak, Yanma Neticesinde Açığa Çıkan Egzost Gazı Emisyonunu, Yine Aynı Baca Seti İçersin de Bulunan, Tahliye Kanalı Vasıtasıyla, Dış Ortama Atarak, Bulunduğu Ortam Havasından Tamamen Bağımsız ve Güvenli Kullanım Sağlarlar.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombi çalışma mekanizması konvansiyonel kombilerle benzerlik taşır ancak yoğuşmalı kombilerin en büyük farkı; dışarı atılan su buharının sıcaklığını da ısıtmaya dönüştürebilme özelliğidir.

Yoğuşma (yoğunlaşma) teknolojisi sayesinde dışarı atılan gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale dönüştürülür. Bu da ilave bir ısının açığa çıkmasına sebep olur, bu ısı da ısıtma için tekrar kullanılabilir.

Öncelikle, yoğuşmalı kombi elde edilen ısı verimliliği yaklaşık yüzde 109 oranındadır. Bu rakamı konvansiyonel kombi ile kıyaslayacak olursak yoğuşmalı kombi seçeneklerinin yüzde 17 oranında daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yoğuşmalı kombi aynı enerjiyle daha fazla ısıtma gücüne sahip olduğundan dolayı enerji israfını büyük oranda azaltır.

Yakın gelecekte küresel ısınmanın insan yaşamına olacak olumsuz etkisi göz önüne alındığında bireysel ve kurumsal olarak herkese önemli görevler düşüyor. Biz ürünlerimiz de yaptığımız yeniliklerle, enerji kaynaklarının dengeli ve ekonomik olarak kullanımına katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Neden Kombi Bakımı Yapılmalı?

Günümüzde doğalgazı olan şehirlerin bireysel ısınma ve sıcak su temini için kullanılan kombi cihazları bakımlarının yapılması avantajlarını da beraberinde getirir.

Kombi bakımının avantajları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Can güvenliği
Mal güvenliği,
Enerji tasarrufu,
Kombi sisteminde oluşacak arızaları önceden tespit edilip, daha yüksek maliyetli arızalara sebebiyet verilmemesi.
Kombi ömrünün uzaması için;
Genellikle kombi bakımı kullanıcılar doğalgaz tasarrufu açısından düşünmektedirler. Kombi bakımı yaptırdıktan sonra doğalgaz faturasında fazla bir değişiklik olmadığını görünce kombi bakımının faydalı olmadığı kanaatine varırlar. Bu kesinlikle yanlıştır.

Çünkü;

Kombi bakımından öncede yeterli derecede verimli çalışıyor olabilir.
Farklı hava sıcaklıklarından dolayı doğalgaz sarfiyatının düşüp, düşmediğini hesaplamanız mümkün olmayacaktır. Örneğin; hava sıcaklığı 10 derecede iken kombi tüketim farklı 7 derecedeyken tüketim farklı olacaktır.
Evde kullandığınız kombi peteklerin hepsi bakımdan önce ve sonra kullanılıp, kullanmadığınız tespiti zor olacaktır.
Öncelikle kombi bakımının sadece doğalgaz tasarrufu yapılması için değil, bizim sağlığımız açısından önemin altını çizmemiz gerekir. Doğalgaz sarfiyatında düşüş olmadı diye kombinizi gelecek sonbaharda bakımını yaptırmayı ihmal etmeyelim. Kombi fark edemediğiniz olası arıza ve kaçaklar kullanıcı tarafından görülmeyebilir.

Kombide problem olup, olmadığını ancak, yetkili servisler tarafından kesinlik kazanır. Kombinin en ufak bir arızasında dahi can ve mal kaybına neden olabilir. Kombi sağlam olabilir, yeni olabilir, hiç arıza yapmamış olabilir, fakat arıza yapmayacağını kimse garanti edemez. En önemlisi; kombi sisteminizde arıza olmadan müdahale edilmesidir. Müdahale ise önceden yaptıracağımız kombi bakımında gerçekleşir. Farkında olmadığımız kombi arıza ve kaçaklarında can ve mal kaybına neden olabilir.

Kombi Bakımınızı Bir An Önce Yaptırın, Rahat Edin.

Kombi Çalışmıyor Ne Yapabilirim?

Kombi den önce Sigortanızın Ve Doğalgaz Vanasının Açık Cihazınızın Çalışır Olduğundan Emin Olun. Kombi Çalışıyor Ve Derecesi Bir anda Yükselip Arızaya Geçiyor İse kombinin altındaki 4 Tesisat Borusu + 1 Doğalgaz Borusu Olmak Üzere 5 Borudan Soldan 4 ve 5 inci Boru Üzerindeki Vanaların Açık Olduğundan Emin Olun.

Kombi sisteminin Son Olarak Sigortasını Kapatın 5 Saniye Bekledikten Sonra Açın ve kombi Çalıştığında kombi Üstünde Bulunan Kontrol Panelinde Reset ( R ) ya da Şimşek Resmi Olan Bir Buton Olması Gerekiyor. Ona Basarak kombiyi Resetleyin. 3 Kere Resetlemeyi denediğinizde de Aynı Hata İle Karşılaşıyor İseniz, Cihaza Müdahale İçin Kombi Servisini Aramalısınız.

Kombi Servisi Geldiğinde Muhtemel Değişmesi ya da Onarılması Gerekebilecek Parçalar.

*Kombi Hiç Çalışmıyor İse Elektronik Kart Arızalı Olabilir Değişmesi yada Onarılması Gerekebilir.
*Kombi çalışıyor Ve Ateşlemiyor İse Fan Motoru, Hava Akış Anahtarı 3-)Prosestat Arızalı olabilir. Kombinizin Değişmesi ya da Onarılması Gerekebilir.
*Kombi Sirkülasyon Pompası (Devir Daim Pompası) Bloke Olabilir.
*Kombi Sirkülasyon Pompası Bozuk Olabilir.
*Kombi NTC, PTC, Limit Termik Gibi Kombi Yüksek Sıcaklıktan ya da Alçak Basınçtan Korumak İçin Kullanılan Parçalardan Biri Arızalı Olabilir Değişmesi Gerekebilir Onarımı Yoktur.

Kombi Servis Bölgelerimiz

Kombi Servisi konusunda satış sonrası servis konusunda hizmet veren bir firma olarak, en yüksek hizmet kalitesi ve kullanıcı mutluluğu sağlayarak, en geniş kitleyi son teknoloji ve en kaliteli servisle buluşturmaktır.
Kombilerde Maksimum ürün kalitesi ve kullanıcı mutluluğu sağlamak, Son teknolojiyi müşteri ile buluşturmak. Kombi, Sektöründe önde gelen Markaları evinizde yada iş yerinize sorunsuz kullanmanıza ve geniş bir kitleye hitap eden ürün yelpazesine gerekli servisi hak ettiğiniz kalitede sizlere ulaştırmak.

Kombi sektörün de ki yerimizi ve tüketici gözünde ki güvenilirliği korumamak en temel vazifemiz olmuştur.

33 sonuçtan 1-21 arası gösteriliyor

Tümünü Göster
 • Vaillant ecoFIT Start Yoğuşmalı Kombi

  Yüksek kullanım suyu gücü ile konforlu kullanım

  • Isıtma, sıcak su konforu ve tasarruf bir arada
  • XL Profilde yüksek miktarda kullanım suyu
  • ecoMOD seçeneği ile ekstra tasarruf
  • Kullanıcı dostu ara yüzü ve çevirmeli kontrol butonu ile kolay kullanım
  • Şık yeni nesil arka aydınlatmalı LCD ekran
 • BOSH Condens 7000i W Tam Yoğuşmalı Kombi

  • 24,30 kW ısıtma & 28,35 kW sıcak su kapasiteleri ile farklı büyüklükteki mekanlar için alternatifler
  • Yoğuşma teknolojisi ile çok yüksek verim ve çok düşük gaz tüketimi (%109 verim değeri)
  • Özel Alüminyum-Silisyum alaşımlı döküm eşanjörü sayesinde yüksek enerji verimi ile yakıttan tasarruf
  • Geniş modülasyon aralığı sayesinde verimli calışma
 • Vaillant ecoTEC Plus Tam Yoğuşmalı Kombi

  Maximum ısınma ve sıcak su konforu, maximum tasarruf

  • Isıtmada A enerji verimliliği ile yüksek tasarruf
  • XL seviyesinde dahi A enerji verimliliğinde konforlu sıcak su
  • Aqua konfor ve ekstra NTC sensörü ile anında sabit sıcaklıkta su konforu
  • Paslanmaz çelik eşanjör ile kanıtlanmış uzun ömürlü kullanım
  • 4 farklı kapasite seçeneği ile her yapıya uygun (23 / 28 / 34 / 37 kW)
 • Vaillant Green IQ Multi Yoğuşmalı Kombi

  • A+ Isıtma Enerji Verimliliği*
  • XXL Profilde Dahi A Enerji Verimliliğinde Benzersiz Sıcak Su Deneyimi
  • Multi Yoğuşma Teknolojisiyle Kullanım Suyunda %8 Ekstra Verimlilik
  • Üstün Online Bağlantı ve Kişiye Özel Programlanabilme Yetenekleri
  • 43 Desibel Ses Seviyesi İle Quite Mark Sessizlik Ödüllü
 • Protherm Lynx Premix 24Kw

  • Isıtmada A enerji verimliliği
  • Kullanım suyunda A enerji verimliliği
  • 2 Farklı kapasite seçeneği
  • XL profilinde kullanım suyu imkanı
  • Al-Si eşanjör ile tam yoğuşma teknolojisi
  • Yüksek sıcak su konforu
  0232 278 44 56 / 0850 840 21 29 0532 200 21 26
 • Protherm Lynx Premix 28Kw

  Tam Yoğuşmalı Kombi Lynx Condens Protherm 0232 278 44 56 0850 840 21 29 0532 200 21 26
 • Bosch Class 2000 Kombi

  Bosch Class 2000 Hermetik Kombi

  0232 278 44 56 0532 200 21 26
 • Bosh Condens 2000 W

  Yoğuşmalı Kombi Isıtma ve sıcak su ihtiyacını kaliteden taviz vermeden karşılamak isteyenler için ideal çözüm. 0232 278 44 56 0532 200 21 26
 • Bosh Condens 2500 W

  Yoğuşmalı Kombi Güvenilir ve verimli bir şekilde evinize ısıtırken enerji tasarrufu yapmanıza da yardımcı olur 0232 278 44 56 0532 200 21 26
 • ECA KRONOS YOĞUŞMALI KOMBİ

  Kapasite    24 kW – 20.640 kcal/h Baca Tipi   Hermetik Eşanjör      Çift Eşanjörlü Ekran          LCD Yakıt Tipi    Doğalgaz
 • ECA Proteus Premix

  Yoğuşmalı Kombi  
  Kapasite 24 kW - 20.640 kcal/h 28 kW - 24.080 kcal/h 30 kW - 25.800 kcal/h 35 kW - 30.100 kcal/h
  Baca tipi Hermetik
  Eşanjör Çift eşanjörlü
  Ekran LCD
  Yakıt tipi Doğalgaz / LPG
 • BUDERUS LOGAMAX GB12

  Yoğuşmalı Kombi 0232 278 44 56 0532 200 21 29
 • BOSCH Condens 2300i W Tam Yoğuşmalı Kombi

  • Cihaz otomatik olarak ısı ihtiyacınıza uyarlanabildiği için yüksek verimlilik
  • Bosch'un güncel yoğuşmalı cihazları görünümünde çekici dizayn
  • Kompakt ölçüleri sayesinde alandan tasarruf sağlar
 • Bosch Condens 2500 W (24 Kw) Tam Yoğuşmalı Kombi

  • 24 kW ısıtma ve sıcak su kapasitesi
  • Yoğuşma teknolojisi ile çok yüksek verim ve çok düşük gaz tüketimi (%109'a varan verim değeri)
  • Özel Alüminyum-Silisyum alaşımlı döküm eşanjörü sayesinde yüksek enerji verimi ile yakıttan tasarruf
  • Geniş modülasyon aralığı sayesinde verimli çalışma
 • Bosh Condens 2000 W

  • 24 kW ısıtma ve sıcak su kapasitesi
  • Yoğuşma teknolojisi ile yüksek verim ve çok düşük gaz tüketimi (%103'e varan verim değeri)
  • Yeni nesil geniş arka aydınlatmalı LCD ekran ile kolay okunabilme ve modern görünüm
  • Yüksek verimli yanma sağlayan modülasyonlu fan
 • Termodinamik DEK Serisi Elektrikli Kombi

  (Isıtma+Sıcak Su)
  • Model  :DEK 12-36
  • Kapasite (kW) :12-36 kW
  • Çalışma Voltajı (Volt) :380 V
 • Termoakım Elektrikli Kombi Galaxi Serisi

  • Mekanik termostat.
  • 220 ve 380 volt çalışma özelliği.
 • Maktek Omega Elektrikli Kombi

  • Sadece elektrikle çalışır, doğalgaz yada başka bir yakıta ihtiyacı yoktur
WhatsApp chat başlat
1
İzmir Teknik, Whatsapp'da!
izmir teknik
Merhaba, Whatsapp sohbeti başlatarak bizimle en hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz.